Historická fotografie oddílu Lososi z října 2018, tedy měsíc po založení oddílu. První řada zleva: Michaela Vondroušová – Šídlo, Vilém Berger – Harry, Viktor Soppe – Motor, Adéla Vohradská – Veverka, Květoslava Hornychová – Bobule, Jakub Zídek – Hořák. Druhá řada zleva: Milan Hanuš – Jelen, Víťa Jedlička – Lenochod, Filip Zídek – Filip, Lucie Beránková – Lucy a Běla Tikalová – Enigma. Na fotografii chybí (tehdy nemocný) Vojta Berger.

Jsme Lososi, hradečtí vodní skauti. Momentálně máme 4 rovery, 18 členů ve třech skautských posádkách od 10 do 15 let a dalších 10 členů v naší přípravce – v posádce Lipánků. Do  přípravné posádky Lipánci ještě přijímáme další holky a kluky ve věku 8-9 let. Kapitanát oddílu tvoří 4 dospělí činovníci a 2 externí spolupracovníci. 

Scházíme se pravidelně každý pátek od 16:00 do 18:00. Od dubna do října jezdíme po Orlici, v zimě chodíme do klubovny, na bazén nebo se věnujeme různým užitečným činnostem – třeba jsme si postavili a oplachtili loď. Také děláme víkendové akce – přibližně jednou za měsíc.  Tábory děláme obvykle kombinované: jeden týden je celý oddíl na stálém tábořišti, druhý týden vyrazí pouze skautské posádky (tedy bez Lipánků) na vodácké putování. Loni jsme pluli po polské řece Wda v délce 97 km, letos jsme pádlovali kole italského ostrova Elba a v Benátské laguně – celkem 85 km  na mořských kajacích. 

Účastníme se různých skautských akcí a závodů, z posledního Mistrovství republiky ve skautském jachtingu – SkaRe 2023 jsme přivezli jedno první místo (kat. Vlčata a žabičky) a jedno druhé místo (v kategorii Skauti a skautky).

Foto účastníků prvního společného táboráku přístavu vodních skautů Soutok (21.4.2023). Na snímku jsou vodní skauti 7. oddílu Štiky a 77. oddílu Lososi. 

Vodní skauting

 Oddíl vodních skautů není vodácký kroužek. U skautů nejde o to, aby z každého byl závodník na divoké vodě, ale aby z každého člena vyrostl odolný, samostatný, rozumně uvažující člověk, který si poradí v každé situaci. Člověk, který je schopen týmové spolupráce a kterému není lhostejné okolí, ve kterém žije.

Všichni skautští vedoucí vykonávají svou práci dobrovolně, tj. bez nároku na finanční odměnu.

V čem se liší vodní skauting od suchozemského skautingu?

Vodní skauting využívá pro svou výchovnou činnost ve větší míře vodácké sporty – jízdu na divoké vodě i jachting, ale jinak je skautská výchovná metoda stejná ve všech druzích skautských oddílů. 

Vodní skauti k výchově využívají nejen hry a tábornickou praxi, ale také působení reálných situací, které s sebou vodácké putování po řekách nutně přináší. Proto jsou vodní skauti známi svou fyzickou i psychickou odolností, dobrovolnou skromností, vytrvalostí a typickou sehraností lodních posádek.